Ocet jabłkowy jest coraz bardziej popularnym, naturalnym środkiem, który ma wiele korzyści dla zdrowia.  Sama każdego dnia wieczorem popijam z termosu ciepłą wodę z octem jabłkowym. Lubię ten smak, ale i przekonuję mnie argumnety, które wypiszę poniżej dla Ciebie.

Istnieją dwie główne teorie na temat tego, jak ocet jabłkowy może pomóc w utracie wagi:

Kontrola poziomu cukru we krwi: Ocet jabłkowy może pomóc zmniejszyć wchłanianie węglowodanów, co pomaga w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i utrzymaniu równowagi hormonalnej. W konsekwencji, organizm może spalać więcej tłuszczu, a to może przyczynić się do utraty wagi.

Zwiększenie uczucia sytości: Badania sugerują, że spożywanie octu jabłkowego może zwiększyć uczucie sytości, co oznacza, że ​​osoby spożywające ocet jabłkowy mogą zjadać mniej kalorii w ciągu dnia i w efekcie schudnąć. Mnie to przekonuję i widzę efekty bo wieczorem odczuwam głód a dla higieny wewnętrzej organizmu nie jadam nic po 17:00.

 Oczywiście, warto o tym wiedzieć,  że ocet jabłkowy nie jest cudownym środkiem odchudzającym i nie powinien być stosowany jako jedyny środek do utraty wagi. Ważne jest, aby prowadzić zdrowy styl życia, który obejmuje zrównoważoną dietę i regularną aktywność fizyczną, aby utrzymać odpowiednią wagę i zdrowie. Przed zastosowaniem ocetu jabłkowego lub jakiegokolwiek innego suplementu lub leku na odchudzanie, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. 

Gdybyś chciała ochotę zrobić własny ocet jabłkowy po przeczytaniu tego artykułu, już Ci go napiszę. 

Domowy ocet jabłkowy:

Składniki:

2-3 kg jabłek
woda przegotowana lub źródlana
1 szklanka cukru
1 szklanka miodu (opcjonalnie)
starter kultury octowej (można kupić gotową kulturę w sklepie lub użyć organicznego, niepasteryzowanego octu jabłkowego)

Przygotowanie:

Jabłka umyj, pokrój na mniejsze kawałki, usuń gniazda nasienne i skórkę. Możesz zostawić skórki i resztki, które będą dostarczały bakteriom niezbędnych do fermentacji składników.

Umieść owoce w dużym słoiku lub naczyniu, a następnie wlej wystarczającą ilość wody, aby całkowicie je pokryć.

Dodaj cukier i miód, mieszając, aż rozpuszczą się w wodzie.

Dodaj kulturę starterową octu jabłkowego, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Przykryj naczynie gazą lub ściereczką i pozostaw w ciepłym, ciemnym miejscu na 2-3 tygodnie, aby ocet zaczął fermentować.

Co kilka dni sprawdzaj smak octu i ewentualnie mieszaj zawartość naczynia, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Po 2-3 tygodniach składniki powinny zacząć tworzyć się na powierzchni. Zeskrob je łyżką i wyrzuć.

Przecedź ocet przez gęste sito lub warstwę bawełnianej ściereczki, a następnie przelej do butelek.

Pozostaw butelki z octem w ciepłym miejscu na kolejne 1-2 tygodnie, aby kontynuować proces fermentacji.

Po tym czasie ocet jabłkowy powinien być gotowy do spożycia!

Uwaga: Ważne jest, aby użyć czystych naczyń, a także dokładnie umyć owoce przed rozpoczęciem procesu fermentacji, aby uniknąć rozwoju szkodliwych bakterii.